Mluvčí prezentuje svůj názor namísto faktického argumentu.
Popřípadě prezentuje doložitelnou lež jako pravdu na základě toho, že se jedná o jeho názor. Opačný postup je ten, že mluvčí se snaží vyvrátit oponentovo podložené tvrzení tím, že se jedná o jeho názor.
Bývá často používán namísto obrany kontroverzních a často bezvýchodných pozic. Zda má mluvčí právo na názor, či nikoliv, je irelevantní pro prosazení pravdivosti tvrzení. Faul spočívá v tom, že implicitně subjektivní a abstraktní názor nelze stavět proti konkrétním a objektivním faktům.
Svoboda projevu názoru se týká toho, že není možné kohokoli perzekuovat na základě jeho názoru, ať už smrtí, vězením, zastrašováním, ztrátou zaměstnání nebo čímkoli jiným. Právo na názor je zakotveno jako lidské právo v Článku 19 Všeobecné deklarace lidských práv a v Mezinárodním paktu o občanských a politických právech. Svoboda projevu není uměle zavedeným společenským standardem, který hlásá, že není možné proti komukoli argumentovat. Argumentace proti názoru není potlačování.
O faul se tedy může jednat pouze v případě, že součástí diskuze jsou i objektivní fakta, nikoliv subjektivní pocity (například z umění, jako je názor na film). Pokud by mluvčí doložil pravdivost svého názoru, o faul by se nejednalo, ale také by tvrzení přestalo být primárně názorem a stal by se z něj objektivní fakt.
Jaký je rozdíl mezi faktem a názorem:
Fakt: Objektivní, je nalezen, popisuje realitu, může být ověřen, je prezentován v neutrálním jazyce.
Názor: Subjektivní, je vytvořen, interpretuje realitu, nemůže být ověřen, je prezentován v zaujatém jazyce.
Tento faul je podobný Relativistově faulu, ten se však zakládá na filozofickém základě.
Logický model
X není pravda
Mluvčí uvádí, že X je jeho názor
X je tedy pravda
Příklady
„Co je pravda pro tebe, nemusí být pravda pro mě. Každý máme jiný názor.“
- Mluvčí se uchyluje k relativismu, který ale nemůže obstát ve faktické diskuzi.
„Většina Čechů si přeje vystoupit z EU. To je můj názor.“
- Mluvčí prezentuje objektivní a ověřitelný údaj jako svůj názor.
Tato klasifikace je autorským faulem serveru Bezfaulu.net