Relativistův faul

Relativistův faul

Další názvy

  • Relativist fallacy
  • Subjectivist Fallacy

Kategorizace

Mluvčí tvrdí, že co je pravdivé pro někoho, nemusí být pravdivé pro někoho jiného.

Blízký příbuzný Apelu na názor, tento faul se neopírá o dezinterpretaci svobody vyjadřování, ale o filozofický směr zvaný relativismus, který hlásá, že objektivní skutečnost neexistuje.

Legitimitu tohoto filozofického ponechme stranou, v debatách se prakticky vždy jedná v lepším případě o alibismus, v čemž se podobá Vynucenému kompromisu, v horším případě o manipulativní a propagandistickou snahu zdiskreditovat samotný koncept objektivní pravdy.

Nejedná se o faul, pokud se jedná o něco jiného než o objektivní fakta, například subjektivní dojmy z uměleckého díla.

Relativistický přístup k objektivním důkazům a objektivně pravdivým, či nepravdivým závěrům je obvykle založen na absolutistickém tvrzení, že všechno je vlastně možné. Jinými slovy i nepravdivé věci mohou být pravda a naopak. Problém spočívá tedy nejen v tom, že jde o absurdní a neplatný argument, ale také v tom, že s ním nejde polemizovat, jelikož vyvrací sám sebe. Tedy uvádějí jako absolutní pravidlo, že žádná absolutní pravidla neexistuje.

Logický model

Objektivní skutečnost A
je pravdivá pro mluvčího M,
ale nepravdivá pro mluvčího N.

Příklady

„Podle mě jen trávník šedý, protože jsem barvoslepý.“

  • Schopnost mluvčího vnímat barvy nemá spojitost s objektivně měřitelnou vlastností trávníku, přestože mluvčí naznačuje, že tomu tak je.

Našli jste tento faul, kterého se veřejně dopustil ústavní činitel nebo veřejně známá osobnost? Vyplňte tento stručný formulář a pomozte nám ho uvést na Bezfaulu.net.

Hledáte jiný faul?