Ladislav Jakl v DVTV

Ladislav Jakl v DVTV ignoruje důkazní břemeno

5

Ladislav Jakl

Žlutá karta

0

Martin Veselovský

Žádná karta

3. 8. 2018 | 12:00
DVTV

Report

Martin Veselovský v roli moderátora vedl rozhovor s Ladislavem Jaklem. Ten se dopustil několika různě těžkých obsahových faulů, ale zbytek rozhovoru byl jinak po formální stránce velice slušný.

[Odpověď na otázku: „Je hlasovací právo žen chyba?“] JAKL: „Hlasovací právo žen bylo ve Švýcarsku zavedeno až v 70. letech a nevím, jestli se budete se mnou přít, jestli Švýcarsko 60. let byla zabedněná středověká země ve srovnání třeba s Tureckem nebo s nějakou jinou zemí, kde všeobecné hlasování už tehdy bylo. Tím chci naznačit, že za prvé věci nejsou tak úplně jednoduché. Některé země, o jejichž demokratičnosti nepochybujeme, zaváděly všeobecné hlasovací právo včetně žen velice pozdě, některé dokonce až v 80. letech.“ (1:30)

VESELOVSKÝ: […] „Volební právo žen tedy není nezbytně nutné pro to, aby fungovala demokracie v tom smyslu, jak ji teď máme?“

JAKL: „Když se to dařilo ve Švýcarsku, které určitě demokratické bylo už možná déle než mnohé jiné demokracie, tak to asi možné bylo.“

  • Ladislav Jakl vyvodil závěr, který aplikuje vlastnosti celku na jeho jednotlivé části. Tedy pokud je Švýcarsko demokratická země, tak i nepřiznání některých práv musí být demokratickým jevem, protože se děje v demokratické zemi.
  • Pokud by tedy slovy pana Jakla bylo odepření volebního práva ženám zabedněná středověká praktika, tak pokud by byla součástí celku Švýcarské demokracie, touto praktikou by být přestala.
  • Jedná se o chybnou nevyslovenou premisu.

„Mimochodem, o tom, že migrace je řízena orgány EU, jsem poprvé mluvil před lety právě u vás a byl jsem za tu větu skandalizován, že jsem se snad zbláznil. Myslím si, že dneska už to ví každý.“ (Ladislav Jakl, 16:05)

  • Ladislav Jakl podpírá pravdivost svého tvrzení o konspiraci ohledně řízení migrace tím, že to ví každý. Bohužel názor veřejnosti není dostatečným důkazem pro určení objektivní pravdivosti čehokoliv.
  • Jedná se o poměrně učebnicový příklad Apelu na lid.
[Na otázku M. Veselovského: „Kdo míří tu migraci do Evropy?“] „Víte stačí se podívat na politické programy mnoha politických stran v zemích EU. Na mnoho prohlášení vlád, na moho kolektivních rozhodnutí, tady přece nejde o žádnou konspiraci, to je normálně otevřená politika […]“ (Ladislav Jakl, 24:48)

  • Mluvčí přesouvá důkazní břemeno na moderátora případně na posluchače, kteří, aby si mohli ověřit pravdivost tvrzení, museli by sami dohledat důkazy.

VESELOVSKÝ: „Pardon, to je vás výklad věci, nebo jde o názor na tu věc, nebo jsou na to nějaká tvrdá data, která by podporovala to, že to je takhle jak to popisujete?“

JAKL: „Stačí se podívat do dnešních novin, do zítřejších novin, na prohlášení mnoha politiků v EU, mimochodem nejen v EU. A jestli bude na podzim podepsána deklarace OSN v Marakéši, tak se to stane i jednou z oficiálních politik OSN, kdy v zájmu tzv. boje s pašeráky bude ten proces imigrace řízený na imigraci masovou, bude učiněn kolektivní nějaký nárok […] To je oficiální politika mnoha oficiálních institucí… (25:42)

  • Jakl znovu nedodržuje důkazní břemeno. Tedy existuje možnost, že Ladislav Jakl cituje skutečné důkazy, které by jeho podezření mohly podpořit, neprezentuje je ale a apeluje na posluchače, aby si je dohledali.
  • Vydává tvrzení, které bohužel nijak nepodporuje a uchyluje se k předpovědi sledu událostí bez jediné pevné opory udávající jeho pravděpodobnost.

…Protože nezažíváme nic jako náhodnou spontánní migraci z míst, kde byly vždy hladomory, války, diktatury, ale masovou milionovou migraci zažíváme teprve teď a zažíváme ji proto, protože ji někdo chce, podporuje, organizuje.“ (Ladislav Jakl, 26:26)

  • Jakl uvádí, že když v minulosti určité příčiny (hladomory, války, diktatury) nezpůsobily počátek masové migrace, tak ji nemohly způsobit ani teď.
  • Popírá tak možné příčiny a uvádí jinou, aniž by ji podpořil konkrétním faktickým důkazem.
  • Tento faul je poměrně komplikovaný, ale lze srovnat s příkladem, kdy by člověk 1 udeřil kladivem ruku člověka 2 např. dvacetkrát po sobě. Pokud by mu ji po dvacáté první zlomil, tak by dokazoval, že to nezpůsobilo ono kladivo, protože předtím mu ji dvacetkrát nezlomil.

Podrobnosti

Datum Čas Událost/Zdroj Rok
3. 8. 2018 12:00 Diskuzní pořady 2018

Místo diskuze

DVTV

Účast v diskuzi

Kategorie faulů

Osobnost Chybná příčina Chybné vyvození Důraz na emoce Důraz na rozum Manipulativní obsah Útok
Ladislav Jakl010112
Martin Veselovský000000