Apel na lid

Apel na lid

Další názvy

  • Argumentum ad populum
  • Argument to the People
  • Appeal to Popular Belief

Kategorizace

Mluvčí uvádí, že něco je pravda (či správně), protože si to myslí hodně lidí.

Vytváří tak nevyslovenou premisu, že jakékoliv tvrzení, se kterým souhlasí dostatek populace, je automaticky správné a cokoliv, s čím populace nesouhlasí, je tedy špatně. Ač může existovat korelace mezi těmito jevy, tak jeden nemůže ovlivňovat druhý a takový argument je tedy neplatný.

Mluvčí se dopouští faulu, protože nepodporuje svůj argument platnými důkazy, místo toho generalizuje a relativizuje.

Tento faul je známý pod mnoha jmény: apel na masy, apel na populární názor, autorita mnoha, vox populi, bandwagon fallacy. Poslední vychází z druhu kognitivního zkreslení  – tzv. Stádový efekt (anglicky bandwagon effect). Pravděpodobnost, že člověk přijme určitý názor nebo postoj se zvyšuje v závislosti na počtu ostatních lidí, kteří tento postoj zastávají. Této manifestaci se říká Syndrom skupinového myšlení, projevuje se i v určité formě sebecenzury a je také důvodem, proč skupinové meetingy bývají často neefektivní.

Podobá se Apelu na názor, který ale nevychází z toho, že věc je pravdivá, pokud jí věří hodně lidí, nýbrž (i objektivní) pravdu pouze relativizuje.

Jazyk na tento faul nahlíží úplně naopak než logika. V deskriptivní lingvistice z pravidla platí, že pokud je nesprávný termín užíván dostatečným množstvím lidí, stane se správným.

Logická premisa tohoto faulu nemá nic společného s demokracií a jejími principy.

Logický model

X si myslí velká část populace
X je tedy pravda

Příklady

„Mléko je dobré na kosti, to ví každý.“

  • Mluvčí zakládá  příznivost mléka pro lidské tělo (místo na vědecky dokazatelných faktech) na obecném názoru.
  • Že něco ví každý neznamená, že to je pravda.

„Je obecně známá věc, že…“

  • Obecná známost neovlivňuje pravdivostní hodnotu výroku.

„Hodně lidí chce vystoupit z EU, takže je to správný krok.“

  • Logika tohoto faulu nijak nezpochybňuje demokratické principy, kdy hlas většiny je vyslyšen. Pouze konstatuje, že množství lidí zastávající nějaký názor nehraje roli v tom, zda je pravdivý či správný.
  • Stejně jako u obsahu vápníku v mléce jde i české členství v EU vyjádřit fakticky.

Našli jste tento faul, kterého se veřejně dopustil ústavní činitel nebo veřejně známá osobnost? Vyplňte tento stručný formulář a pomozte nám ho uvést na Bezfaulu.net.

Hledáte jiný faul?