„Sociální nůžky se rozevírají – rozdíly mezi bohatými a chudými nikdy nebyly větší. Tímhle tempem budou v České republice sociální rozdíly do dvaceti let takové jako v Jihoafrické republice – a chudnutí populace těžko někdo zastaví. To by mohlo způsobit revoluci.“
Mluvčí mluví o zvyšování rozdílů mezi jako o něčem, co zcela nevyhnutelně bude do budoucna pokračovat, dokud situace nedosáhne katastrofických rozměrů. Přitom i sociální změny podléhají celé řadě faktorů, předvídatelných i nepředvídatelných, a nelze je prostě vynechat z argumentace.
Krom toho mluvčí předpokládá, že zvyšující se rozdíl mezi bohatými a chudými znamená, že jsou chudí čím dál tím méně majetní. Situace může být ale klidně taková, že bohatnou chudí i bohatí – bohatí pouze rychleji než chudí.
Mluvčí tím pádem bere v úvahu určitý poměr – v tomto případě rozdíl mezi bohatými a chudými – a vydává jej za absolutní hodnotu, totiž množství majetku, které někde má bez ohledu na ostatní, což je to, co ve skutečnosti určuje chudobu. Dopouští se tak následujícího faulu.