Unáhlená extrapolace

Další názvy

  • Hasty extrapolation

Kategorizace

Mluvčí předpokládá, že trend v datech bude pokračovat donekonečna nebo do doby, než nastane událost kataklyzmatických či jinak přemrštěných následků.

Jedná se o statistický ekvivalent argumentačního faulu Šikmá plocha.

Nejčastěji se takto fauluje s něčím, co se rozvíjí v čase – mluvčí si zpravidla vybere nějaká data z minulosti vykazující typicky lineární korelaci a proloží jimi úsečku. Na tuto úsečku pak vynese hypotetické budoucí body a zpravidla věští katastrofu.

Extrapolace samozřejmě může být velmi užitečným způsobem, jak předvídat budoucí vývoj událostí – je třeba však vždy obhájit, proč by se data měla rozvíjet daným způsobem. U příkladu z Afriky z Korelace není nutně kauzalita by bylo například vhodné rozebrat, proč do hry nevstoupí žádný faktor, který by populační přírůstek změnil.

Příklady

„Tímhle tempem budeš mít koncem měsíce přes padesát manželů. Doporučoval bych si sehnat množstevní slevu na svatební dorty.“ (Překlad xkcd)

„Sociální nůžky se rozevírají – rozdíly mezi bohatými a chudými nikdy nebyly větší. Tímhle tempem budou v České republice sociální rozdíly do dvaceti let takové jako v Jihoafrické republice – a chudnutí populace těžko někdo zastaví. To by mohlo způsobit revoluci.“

Mluvčí mluví o zvyšování rozdílů mezi jako o něčem, co zcela nevyhnutelně bude do budoucna pokračovat, dokud situace nedosáhne katastrofických rozměrů. Přitom i sociální změny podléhají celé řadě faktorů, předvídatelných i nepředvídatelných, a nelze je prostě vynechat z argumentace.

Krom toho mluvčí předpokládá, že zvyšující se rozdíl mezi bohatými a chudými znamená, že jsou chudí čím dál tím méně majetní. Situace může být ale klidně taková, že bohatnou chudí i bohatí – bohatí pouze rychleji než chudí.

Mluvčí tím pádem bere v úvahu určitý poměr – v tomto případě rozdíl mezi bohatými a chudými – a vydává jej za absolutní hodnotu, totiž množství majetku, které někde má bez ohledu na ostatní, což je to, co ve skutečnosti určuje chudobu. Dopouští se tak následujícího faulu.

Hledáte něco jiného?