Klam poměru

Klam poměru

Další názvy

  • Fallacy of Ratio

Kategorizace

Mluvčí srovnává absolutní hodnoty tam, kde je třeba brát v úvahu relativní hodnoty, nebo naopak.

Absolutní hodnota zde znamená, že je to prostě číslo, které není nijak změněno ve vztahu ke svému kontextu. Problémem je to, že kontext zpravidla bývá důležitý – bez něj žádná data nebo statistiku nelze interpretovat. Vytržení z kontextu bývá velmi častou manipulativní strategií.

Analogicky lze manipulovat i tím, že naopak uvádíme do kontextu nevhodným či potenciálně irelevantním způsobem. V příkladu v Unáhlené extrapolaci vidíme předpoklad, že chudoba se odvíjí od toho, jaký poměr statků si mohou dovolit chudí a bohatí vlastnit – ve skutečnosti je však podstatnější absolutní množství statků, které si někdo může dovolit.

 Nejčastější klíčovou veličinou, se kterou tento faul manipuluje, bývá čas.

Příklady

Andrej Babiš, toho času premiér, se tohoto faulu dopustil při obhajobě Dana Ťoka, tehdejšího ministra dopravy. Dan Ťok byl častým terčem kritiky, že nestaví dálnice dostatečně rychle, a Andrej Babiš v pořadu Otázky Václava Moravce ukazoval graf, na kterém bylo vyneseno, že Dan Ťok postavil ze všech ministrů v historii ČR nejvíce kilometrů dálnic.

Problém je zde v tom, že Dan Ťok byl v té době nejdéle úřadující ministr dopravy. Ohledně jeho kompetence je zde zcela irelevantní absolutní kilometráž dálnic, kterou postavil – jde o to, kolik kilometrů postavil relativně za rok (či jiný časový úsek) a kolik to stálo. Premiér tento kontext vůbec nebere v úvahu.

„Mami, podívej na tento graf, co jsem udělal. Z něj je vidět, o kolik jsem se v matematice ve škole zlepšil! “

Mluvčí zde grafickým znázorněním upozorňuje na skutečnost, že se jeho průměrná známka zlepšila o 12.4%, což by bylo jistě zajímavé nebýt skutečnosti, že výsledná známka je stále za čtyři. Důležitý je tedy absolutní výsledek, nikoli poměr.

Pozornému čtenáři též jistě neušla skutečnost, že prezentovaný graf nezačíná od nuly. Tato strategie – která zvyšuje dojem, že mezi dvěma hodnotami je větší rozdíl, než vypadá – je následujícím faulem a bývá jí často využíváno v kombinaci právě s Klamem poměru.

Hledáte něco jiného?