Tendence hodnotit kvalitu postupu podle jeho výsledku.
Jedná se o chybu v hodnocení, ať je výsledek znám, nebo ne. Pokud by šlo o hypotetický výsledek, jako jde například v aforismu „Účel světí prostředky“, tak by se jednalo o iracionální uvažování logickým kruhem. V případě, že je výsledek znám, tak jeho vzetí v potaz může hodnocení postupu silně zkreslit.
Studie ukazují, že když je subjektům prezentován dobrý výsledek nějakého rozhodnutí, mají tendence rozhodnutí hodnotit pozitivněji, než to, když je výsledek špatný.
Příklady
Pokud hráč rulety vyhraje deset milionů korun, pak by v rámci tohoto zkreslení bylo možné dojít k chybnému závěru, že hra rulety je dobrým postupem, jak se stát bohatým. Tedy výsledek by hodnocení postupu silně zkreslil, jelikož se jedná o výsledek prakticky náhodný.
Pokud někdo investuje do vysoce rizikového fondu a vydělá na tom vysokou částku, lidé budou mít tendence jeho rozhodnutí hodnotit pozitivně. Pokud by ovšem o peníze přišel, riziková investice by se začala jevit jako špatná. Přestože se jedná pořád o jedno a totéž rozhodnutí.