Důkaz anekdotou

Důkaz anekdotou

Další názvy

  • Anekdotální důkaz
  • Anecdotal Evidence

Kategorizace

Mluvčí (úmyslně) odmítá důkazy vyplývající ze systematického výzkumu či testů nebo logiky věci na základě osobních zkušeností či historek z první ruky.

Toto je velmi častý faul zejména v debatách na osobní rovině, méně často se pak vyskytuje ve veřejných politických debatách, kromě specifického případu, kdy politici vyvracejí obvinění z rasismu či homofobie tím, že tvrdí, že mají přátele homosexuály či lidi jiné rasy.

Podobný faul je Zavádějící dramatizace, která ale využívá detailního vyprávění ojedinělé události k účelu vytvoření dojmu, že se jedná o obvyklý jev.

Kognitivní zkreslení Heuristika dostupnosti může být důvodem pro argumentaci Důkazem anekdotou. Informace, které jsou lidem snadno dostupné, nebo informace, které si dokáží snadno vybavit (historiky od blízkých nebo naše vlastní zkušenosti), mohou následně neúmyslně považovat za důležité důkazy právě kvůli jejich snadné dostupnosti. Toto zkreslení říká, že lidé mají tendence klást důraz na snadno dostupné informace. To je umocněno i dnešní informačně velice přehuštěnou dobou. Historky z první a druhé ruky jsou pak pro člověka snadno dostupným důkazem, kterému v záplavě informací přisoudí větší význam, než ve skutečnosti má.

Anekdoty navíc nemusí být reprezentativním vzorkem (podobně jako v případě Konfirmačního a Potvrzovacího zkreslení). Může jít dokonce o anomálii.

Logický model

Pokud jsem zažil Y, tak je X pravda.
Pokud jsem zaslechl Y, tak je pravda.
Pokud zastávám obecný názor X, tak jeho konkrétní projev u mě musí být pravda.

Problém zde spočívá totiž nejen v tom, že anekdota nemusí být reprezentativním vzorkem problematiky, ale také to, že se často dávají do souvislosti věci, které spolu nesouvisí, např. osobní vztah k určité skupině lidí a osobní vztah ke konkrétnímu člověku.

Příklady

„Ježišmarja, děda taky vykouřil dvě krabičky denně a neumřel na to.“

  • Mluvčí uvádí jako důkaz neškodlivosti cigaret jeden konkrétní příklad.
  • Ne všichni kuřáci umírají na chorobu spojenou s kouřením, což neznamená, že je kouření dobrý nápad. Dědeček je statistická anomálie.

„Mně je jedno, jestli je někdo černý, bílý nebo žlutý. Mám přátele mezi všemi.“ (Tomio Okamura, 2014)

  • Tomio Okamura opírá svůj argument jednak o to, že není pokrytec, což je nedoložené tvrzení, a druhak o chybný předpoklad, že jeho vztah ke konkrétním jedincům musí nutně reflektovat jeho vztah ke skupinám.

„Nikdy jsem neviděl, že by lev někoho sežral, takže do té klece klidně vlezu.“

  • Mluvčí argumentuje tím, že nikdy neviděl lva někoho sežrat, problém je v tom, že nikdy ani neviděl nikoho vlézt ke lvovi do klece a přežít. I kdyby někoho takového viděl, mohl by být statistická anomálie.

Našli jste tento faul, kterého se veřejně dopustil ústavní činitel nebo veřejně známá osobnost? Vyplňte tento stručný formulář a pomozte nám ho uvést na Bezfaulu.net.

Hledáte jiný faul?