Stereotypizace

Stereotypizace

Další názvy

  • Stereotyping

Kategorizace

Předpoklad, že jednotlivci až celé skupiny nesou určité vlastnosti.

Tento předpoklad nebývá podložen ničím jiným než předchozím pozorováním (většinou příliš malého) vzorku dané skupiny. Jedná se o poměrně obvyklý jev, který je typickým zjednodušením a tzv. mentální zkratkou. Ačkoliv tedy podobné mentální zkratky mohou být občas užitečné při rychlém rozhodování, závěry na základě generalizací jsou implicitně neplatné.

Stereotypy mají často emocionální konotace a nechuť od uvažování na základě stereotypů upustit může být spojena s Kotvením nebo Konzervativním zkreslením.

Steretypizace je také jistou náhražkou funkčního zpracování informací. Jako publikum jsme často zahlceni velkým množstvím informací a následně máme tendence zjednodušovat komplexní témata a problémy (většinou nevědomě). Mohou být také výsledkem selektivní paměti a znovu Konfirmačního zkreslení.

Nejvlivnějším faktorem Stereotypizace jsou ale předsudky. Lidské vnímání je silně subjektivní, z čehož vyplývá zkreslení vytvořené právě na základě předpokladu. Jednoduše vidíme, co chceme vidět.

Vlivem tohoto zkreslení pak vznikají komplexnější závěry a pohledy na realitu, které jsou bohužel také zkreslené. Příkladem může být například Polarziace, neboli takzvané černobílé vnímání světa. Věci, které v naší realitě nepodléhají stereotypizaci často odmítáme, abychom si zpracovávání informací nekomplikovali. Náš svět je tak jasný, jednoduchý a je jednoduché v něm identifikovat nepřátele i spojence. Všichni mají totiž jasně dané, stereotypní a někdy až karikaturní rysy.

Jak může zkreslit informace

Dezinformace o konkrétních skupinách lidí (často menšinách, cizincích apod.) se mohou šířit právě na základě Stereotypizace. Toto zkreslení v první řadě ale umožňuje snadno škatulkovat nepřátele a oponenty, aniž by byly vyžadovány jakékoliv objektivní důkazy ke konkrétním tvrzení o jejich vlastnostech, záměrech apod.

Příklady

Možná nejsilnějším polem působnosti je pro Stereotypizaci kultura. V kultuře lze najít nespočet příkladů. Mezi nejznámější patří stereotypizace cizinců ve filmech hollywoodské produkce – lidé původem z Latinské Ameriky bývají často stereotypizování do rolí jako El Bandido, Jižanský milenec, Temná paní apod. Na začátku 20. století se média dokonce uchylovala ke stereotypizaci žen; Femme fatale je typickým a známým příkladem.

Které fauly vychází z tohoto zkreslení?

Hledáte něco jiného?