Apokalyptický scénář Tomia Okamury

Okamura poskytuje nejlepší možný příklad faulu Šikmá plocha

1

Tomio Okamura

Žlutá karta

10. 8. 2016 | 9:14
Facebook

Report

V roce 2016 vydal Tomio Okamura na svém Facebooku a na webu SPD předpověď, která detailně popisovala Okamurovy představy toho, co se má v následujícím roce stát. Pomocí tohoto kolosálního faulu Okamura cílil na další vyvolání strachu z uprchlické krize a vykreslil obraz nevyhnutelného rozpadu společnosti, pokud nebude jednat na základě jeho plánů. Tato předpověď se samozřejmě nevyplnila, protože je rok 2018 a nic z toho, co píše, se nestalo. I tak může tento výstup sloužit jako skvělý příklad faulu Šikmá plocha.

Co nás tedy může zjara čekat? Po zkušenostech z průběhu bojů v Sýrii to vidím asi takhle:
1. zkolabuje právní systém, minimálně v určitých oblastech s vysokými počty migrantů (od řádu stovek výš) – to jsme již viděli vloni a letos v Německu.
2. Postupně se začne hroutit bezpečnostní systém, protože naše silové složky budou postupně přečísleny v řádu stovek migrantů na jednoho vojáka či policistu
3. lidé začnou své domovy a sami sebe bránit sami, protože jim nic jiného nezbývá, bohužel poteče česká krev
4. vypukne regulérní asymetrická rozptýlená válka ve smyslu občané proti imigrantům
5. zkolabuje zásobování a nastane humanitární krize
6. Zkolabuje zásobování elektřinou a komunikační mobilní sítě – snad vydrží zásobování vodou
7. Státní moc jako taková postupně vymizí a minimálně v některých oblastech začnou vznikat a převezmou velení různé radikální bojůvky
8. Po roce islámského obohacování naší země a vyžírání našeho už tak rozkradeného hospodářství, miliony našich občanů se ve strachu o holé životy vydají na útěk někam do bezpečí. Jenže kde to bude? Opravdu neradostná perspektiva. (Tomio Okamura, 2016)

  • Okamura jednoduše předpovídá fantaskní scénář, který nemá možnost nijak dokázat a snaží se jím potvrdit pravdivost svých postojů. Tento konkrétní faul vyhání až do absurdních úrovní, kdy detailně popisuje dokonce i následnost událostí.
  • Predikce vývojů různých událostí jsou poměrně obvyklé, konec konců je od toho odvozeno povolání prognostika. Všechny tyto předpovědi ale mají zpravidla více možností průběhu (Okamura přesvědčuje o jednom velice konkrétním), uvádějí důvody, které jednotlivé předpovědi obhajují, uvádějí určitou pravděpodobnost, se kterou by se mohly stát a nikdy netrvají na tom, že tohle je právě to, co můžeme čekat. Okamura ve svém příspěvku dokonce uvádí optativní věty („Snad vydrží zásobování vodou“), jakoby se jeho předpověď už děla nebo byla nějak zaručena.

Tento faul lze odhalit intuitivně, protože mluvčí vynechává jakékoliv dokazování svého tvrzení. Samo tvrzení má být právě tím důkazem toho domnělého nebezpečí, které hrozí, pokud něco uděláme (nebo naopak neuděláme).

O faul by se přestalo jednat, kdyby Okamura svoji prognózu doložil patřičnými důkazy a to i v případě, že by byly závěry stále extrémní a nevycházely by plně z uvedených důkazů – v tu chvíli by se již nejednalo o faul, ale pouze o špatnou prognózu.

Podrobnosti

Datum Čas Událost/Zdroj Rok
10. 8. 2016 9:14 Sociální sítě 2016

Místo diskuze

Facebook

Účast v diskuzi

StranaFauly celkem
Tomio Okamura1

Kategorie faulů

Osobnost Chybná příčina Chybné vyvození Důraz na emoce Důraz na rozum Manipulativní obsah Útok
Tomio Okamura000010