Zákon schválnosti

„Jakmile si začnete pohrávat s myšlenkou že byste měli natankovat, rázem jsou všechny čerpací stanice dražší, jsou od sebe vzdáleny více než 200km, musí se k nim sjet složitě z dálnice a jsou tam fronty, protože právě došly zásoby.“

Zákony schválnosti jsou předpoklad, že pokud se něco špatného může stát, tak se to stane. V anekdotách Murphyho zákonů tato domněnka tvoří absurdní a humorné situace, které mají pevný základ ve skutečném každodenním životě. Opírají se o tvrzení „Co se může pokazit, to se pokazí.“

Tedy vyjádřením pravděpodobností mezi 0 a 1 (nebo v procentech mezi 0 a 100) je cokoliv vyššího než 0 možné tímto faulem zkreslit a vyjádřit jako jisté. V případě, kdy je něco blízko k nule a tedy velice nepravděpodobné, bude tento faul znít spíše komicky – to je právě podstata anekdot Murphyho zákonů.

Velice podobný předpoklad bývá ale užíván i v diskuzích namísto doložitelného argumentu o pravděpodobnosti (proč je daná věc pravděpodobná, resp. jistá) – „Co se může stát, to se stane.“ Jedná se o faul, který nevyhnutelnost události nijak nedokládá, ale na rozdíl od Murphyho zákonů se nejedná o vtip, nýbrž o vážně míněnou argumentaci.

Apel na pravděpodobnost se tak může zjevit například v diskuzi o tématu, které má určitý pravděpodobný vývoj. Na základě tohoto faulu, by tento vývoj musel nevyhnutelně následovat čistě jen z toho důvodu, že je možný (vyšší než nula). Např.: „Ve vesmíru jsou miliardy galaxií s miliardami hvězd. Někde tam zaručeně musí být život.“

V politické diskuzi se tento faul často zneužívá, protože z časových důvodů není možné probrat i pravděpodobnost sledu různých událostí. Můžeme tak slyšet argumentaci politických stran a kandidátů, která se opírá o to, že něco se stane, i když se nedozvíme, proč se to nevyhnutelně stane. Jedinou berličkou pro tento argument je fakt, že tato událost je pouze možná; pro argumentaci je ale bezdůvodně považována za jistou.

Tato premisa by tak mohla vytvořit spoustu absurdních situací, pokud byla aplikována obecně, jelikož cokoliv jen trochu pravděpodobného (vyjádřeno s pravděpodobností vyšší než nula) by mohlo být považování za jisté. Například existuje šance (i když velice blízko nule), že na Brno spadne meteorit a v rámci této premisy by bylo neodkladné připravit Brno na jeho pád, protože bez jakékoliv analýzy bychom předpokládali, že se to stane.

O AUTOROVI: Jiří Burýšek

Novinář a zakladatel Bezfaulu.net

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *