Apel na zášť

Apel na zášť

Další názvy

  • Argumentum ad odium 
  • Appeal to Spite

Kategorizace

Mluvčí tvrdí, že argumenty oponenta jsou špatné či nepravdivé, protože proti němu existují pocity zášti (popřípadě má špatnou pověst).

Nebo se jinak opírá o pocity zášti, aby jimi dokázal pravdivost svého tvrzení (nebo nepravdivost oponentova tvrzení).

Jedná se o faul, protože objektivní pravdivost tvrzení není nijak ovlivněna subjektivními pocity ohledně osoby autora výroku či samotného tématu. Vytváří také nevyslovenou premisu, že každý oblíbený člověk je pravdomluvný a každá oblíbená věc je správná, zatímco lidé se špatnou pověstí jsou automaticky lháři a neoblíbené věci nepravdivé. Na základě této premisy pochopitelně nelze argumentovat.

Může se plést s Ad hominem, které útočí na oponenta přímo. Apel na zášť buď cituje už existující pocity, které může mít proti oponentovi skupina lidí, nebo explicitně tvrdí, že proti oponentovi by měly existovat pocity zášti a na jejich základě bychom měli odmítnout i jeho stanovisko. Tedy Ad hominem by tvrdilo například, že oponent je hlupák (a tedy nemá pravdu), zatímco Apel na zášť tvrdí, že oponenta nikdo nemá rád (a tedy nemá pravdu).

Dalším argumentačním faulem, který blízce operuje s pocity zášti je i Nelichotivá asociace. Její podstata spočívá v tom, že mluvčí svého oponenta nebo jeho stanoviska přirovná k někomu, ke komu již existují silné pocity zášti (nejčastějším příkladem bývá Adolf Hitler a velice rozšířená tzv. argumentace Hitlerem). V podstatě lze říct, že fauly jako Nelichotivá asociace mohou pomoct vůči oponentovi vytvořit pocity zášti, přičemž následně může mluvčí apelovat na zášť a tedy říct, že když proti oponentovi tyto pocity existují, pak jsou dostatečným důvodem odmítnout cokoliv, co říká. Podobně pak může sloužit například i druh Apelu na peníze, který tvrdí, že peníze přináší korupci. Ten bývá zpravidla využíván k následnému apelu na zášť vůči bohatým lidem.

Logický model

Oponent tvrdí X.
Oponent O je nepopulární.
Tudíž není pravda.

Příklady

„Lžete, vás nesnáší půlka republiky.“

  • Pravdivostní hodnota tvrzení mluvčího nemá souvislost s jeho popularitou.

„Hollywoodské celebrity nám nemají co říkat o recyklování. Nikdo tuhle smetánku nemusí.“

  • Popularita celebrit nemá souvislost s důležitostí recyklace.

 

Našli jste tento faul, kterého se veřejně dopustil ústavní činitel nebo veřejně známá osobnost? Vyplňte tento stručný formulář a pomozte nám ho uvést na Bezfaulu.net.

Další fauly a zkreslení spojené s Apelem na zášť

Hledáte jiný faul?