Apel na soucit

Apel na soucit

Další názvy

  • Argumentum ad misericordiam
  • Appeal to Pity

Kategorizace

Mluvčí se snaží získat podporu pro svůj argument tím, že zneužívá oponentova soucitu, nebo pocitu viny.

Jedná se o jednoznačný faul a těžkou manipulaci, kterou by mluvčí zřídkakdy provedl omylem. Může apelovat i na soucit publika, aby ho strhl na svoji stranu. Existence tohoto faulu v mezilidských vztazích bývá často známkou manipulace a toxického chování.

Vytváří také nevyslovenou premisu, kdy vše smutné je špatné a vše veselé je naopak dobré. Tato premisa je samozřejmě chybná a velice snadno vyvratitelná.

Jde o velice silný apel, protože odmítnutí jeho premisy se může snadno setkat s dalším emočně nabitým osočením. Před publikem, které je pak ochotné naslouchat emočním apelům může být takové odmítnutí velice riskantním krokem pro jakéhokoliv řečníka. Pokud se pokusí postavit emoce do kontrastu s chladnými fakty, může se snadno stát, že na publikum nezapůsobí ani zdaleka tak silně. Taková manipulace pak oponenta vykreslí jako necitlivého, pokud tuto falešnou premisu odmítne. Apel na soucit je jedna z hlavních zbraní z arzenálu každého zkušeného manipulátora.

Emoce obecně jsou často přítomné v různých argumentech, které se opírají o barvité vyprávění. Apely na emoce (Apel na soucit nevyjímaje) pak může být v podstatě součástí faulů jako je například Důkaz anekdotou.

Logický model

X je smutné,
Takže X je špatné.

Příklady

„Je to už velice starý a nemocný muž. Bylo by nelidské chtít po něm, aby stanul před soudem.“

  • Mluvčí apeluje na soucit, aby docílil verdiktu neviny, i když obviněný může být vinen. Vynechává argumentaci, PROČ by měl obviněný být nevinen a proto se jedná o jasný faul.
  • Objektivní vina nebo nevina člověka nemá spojitost s fyzickým zdravím nebo věkem člověka.

„Nemůžete mi dát F, studoval jsem celý měsíc! Když mi dáte F, tak propadnu!“

  • Mluvčí apeluje na soucit profesora.
  • Hodnocení práce je jednoduchá analýza, kterou mluvčí obchází, aby její výsledek založil na emocích.

„Už mi neslouží paměť, musíte mi odpustit, že si nevzpomenu, kde přesně jsem ten článek viděl.“

  • Existence nebo neexistence článku nesouvisí s něčí pamětí. Vždy platí břemeno důkazu.

Našli jste tento faul, kterého se veřejně dopustil ústavní činitel nebo veřejně známá osobnost? Vyplňte tento stručný formulář a pomozte nám ho uvést na Bezfaulu.net.

Další fauly spojené s Apelem na soucit

Hledáte jiný faul?