Dvě mínus dělají plus

Dvě mínus dělají plus

Další názvy

  • Two Wrongs Make a Right

Kategorizace

Mluvčí uvádí či naznačuje, že jedna špatnost určitým způsobem omlouvá druhou špatnost.

Tímto faulem se také často omlouvají nemorální opatření, která mají za účel napravit první špatnost, ale samy jsou například morálně špatné.

Jde o relativně rozšířený faul, který může vycházet ze silně zkresleného vlastního konceptu reality, tedy tzv. Rámování. Lidé mají tendence vytvářet vlastní prespektivy reality a na jejich základě se poměrně často uchylují k tvrzením typu „Všichni kradou“. V podobném vnímání reality se pak děje tolik špatností, že jejich rozsáhlá existence vlastně omlouvá jakékoliv další špatnosti, které se přihodí. Pochopitelně jde také o silnou selekci, kdy omlouvání špatností je často v souladu s názory a přesvědčení mluvčího.

 Fráze „Two wrongs make a right“ se poprvé objevila v roce 1734. Jedná se o neformální faul, který má původ v chybném úsudku než v samotné argumentaci. Této tézi odporuje přísloví „Two wrongs don’t make a right„.

Z tohoto faulu také vychází podfaul Ad hominem zvaný Tu quoque („Ty taky”), který spočívá právě v osočování oponenta z pokrytectví či z různých minulých provinění. Tedy pokud by oponent nabádal například k omezení kouření, v rámci Tu quoque by mluvčí namítl, že oponent sám je kuřákem. Tedy omlouvá kouření (a odmítá oponentův argument) tím, že oponent sám kouří – dvě negativní věci tvoří jednu pozitivní.

Logický model

X je špatné,
Y je špatné,
Pokud je X i Y špatné, Y je správné.
Y je správné.

Příklady

„Podmínky ve vězení Guantanamo jsou sice nelidské, ale vězni jsou teroristé!“

  • Skutečnost, že lidé věznění v Guantanamu spáchali cokoliv špatného automaticky nemůže obhájit stejně špatné chování vůči nim. Zvláštně bez procesu, bez práva na obhájce atd.

Našli jste tento faul, kterého se veřejně dopustil ústavní činitel nebo veřejně známá osobnost? Vyplňte tento stručný formulář a pomozte nám ho uvést na Bezfaulu.net.

Další relevantní fauly a zkreslení

Hledáte jiný faul?