Mluvčí se snaží dokázat pravdivost (nebo nepravdivost) argumentu důkazem, který nelze kategorizovat jako pravdivý, či nepravdivý.
Tento naprosto jednoznačný faul často způsobuje opuštění racionální debaty. Může se jednat o uvedení důkazu, který je nemožné vyvrátit – zpravidla se nejčastěji jedná o motivace, myšlenky nebo pocity jiných lidí či oponentů; prognózy, které nelze ověřit apod. V různých případech může jít i o konstatování, že argument je platný právě z toho důvodu, že nejde vyvrátit. Paradoxně je ale opak pravdou, protože (dle podstaty tohoto faulu) nevyvratitelné argumenty jsou neplatné.
Nevyvratitelnost tedy v tomto případě neznamená tak dobrý argument, že nejde vyvrátit, ale naopak stanovisko, které nejde ani vyvrátit, ani potvrdit. Jakýkoliv argument teda musí být vyvratitelný, aby mohl být platný.
Vyvratitelnost je vlastnost takového tvrzení, hypotézy nebo teorie, kterou je principiálně možné vyvrátit, například experimentem nebo pozorováním. Tedy výrok, že „Všechny labutě jsou bílé“ lze vyvrátit záznamem z cest nizozemského badatele Willema de Vlamingha, který v roce 1697 narazil v Austrálii na černé labutě.
Koncept vyvratitelnosti popsal filozof rakouského původu Karl Popper. Jakákoliv diskuze má určité vědecké pozadí, které akceptujeme. Takové pozadí pak bezpodmínečně obsaženo v definici vyvratitelnosti a koresponduje s různými typy výroků. Podle Poppera jsou nevyvratitelné teorie nevědecké. Označit nevyvratitelnou teorii za vědeckou by byla pseudověda.
Nevyvratitelnost hraje důležitou roli například v prezentování vlastních názorů. Pomiňme fakt, že v diskuzích obecně jsou dnes názory prezentovány hojně chybně a (někdy chybná) objektivní fakta jsou za ně jen vydávána – mezi fauly můžeme tuto praktiku najít jako Apel na názor. Pokud někdo (správně) prezentuje svůj názor, pak vždy musí být ze své podstaty nevyvratitelný, protože se jedná o subjektivní, vytvořenou interpretaci. Tedy je sice možné vyvrátit fakt, že „v Praze je 30 °C“ (použijeme aktuální měření ze stanice Klementinum), ale není možné vyvrátit názor, že „venku je hic jak prase“.
Tento faul jde rozdělit na dvě podskupiny:
Teorie, které jsou netestovatelné
„Existuje Bůh?“
„Co si myslí prezident?“
Teorie, pro které neexistují prostředky jak je otestovat
„Mohli bychom vychýlit Zemi z její oběžné dráhy?“
Pokud je teorie nevyvratitelná, vyvratitelnost se na ni nevztahuje a v diskuzi je považována za argumentační faul.
Logický model
X je pravda, protože Y je pravda.
Pravdivost Y nelze určit ani vyvrátit. X je přesto pravda.
Příklady
„Tu ženu nezabil obviněný, ale démon, který ho tu noc posedl.“
Démoni jsou neviditelní, nevnímatelní a neměřitelní. Dokazování posedlostí démon tedy bohužel spadá do nevyvratitelnosti.
Našli jste tento faul, kterého se veřejně dopustil ústavní činitel nebo veřejně známá osobnost? Vyplňte tento stručný formulář a pomozte nám ho uvést na Bezfaulu.net.
Další fauly, které jsou spojené s Nevyvratitelností