Sloučení společnou vlastností

Sloučení společnou vlastností

Další názvy

  • Undistributed Middle
  • Non distributio medii
  • Undistributed middle term

Kategorizace

Mluvčí vyvozuje totožný závěr o dvou věcech na základě jedné společné vlastnosti.

Tento faul zvnějšku často vypadá jako něco, co lidově označujeme jako „slovíčkaření“. Jedna společná vlastnost neznamená, že dvě věci jsou tatáž věc.

Lze nicméně určit vlastnost, kterou je věc definována. Pokud mají dvě věci společnou takovouto vlastnost, je to tatáž věc. Například věc příslušící do druhu Canis lupus familiaris je pes. Pokud jiná věc přísluší do druhu Canis lupus familiaris, je to také pes.

Následující interakce je nejen relativně vtipnou výměnou, ale také výborným příkladem použití tohoto faulu. Jednoho večera v 60. letech byl Frank Zappa hostem talk show, kterou moderoval Joe Pyne. První dvě věty v tomto rozhovoru jsou perfektním příkladem faulu „Sloučení společnou vlastností“, jehož absurditu ilustruje jak Pynova první věta, tak Zappova pohotová reakce. Pyne byl nesmlouvavým moderátorem a své hosty často griloval. V roce 1955 přišel o nohu kvůli vzácné formě rakoviny. Rozhovor začal následovně:

PYNE: „Myslím, že dlouhé vlasy z vás dělají holku.“

ZAPPA: „Myslím, že dřevěná noha z vás dělá stůl.“

Jde o faul na základě chybné dedukce, tedy sylogismu. Sylogismus je logické tvrzení, ve kterém je závěr vyvozen na základě už existujících premis. V případě Pyne vs. Zappa jsou to dvě chybné premisy, že všichni lidé s dlouhými vlasy jsou ženy a všechno s dřevěnou nohou je stůl.

Logický model

A má určitou vlastnost X.
má také určitou vlastnost X.
je tedy B.

Příklady

„Rýže je příloha, brambory jsou příloha… rýže jsou vlastně brambory.“

  • Mluvčí vyvozuje na základě společné vlastnosti, že dvě rozdílné přílohy jsou totéž.
  • Vlastnost „příloha“ vymezuje určitá jídla od určitých jiných jídel. Definujícími vlastnostmi jak rýže, tak brambor, jsou vlastnosti jiné než „příloha“, takže dochází k chybnému sloučení.

„Cikáni, Arabové, Afričani, je to úplně fuk, všechno jsou to čmoudi!“

  • Mluvčí vyvozuje na základě jednoho společného aspektu (barva kůže), že několik různých etnik jsou vlastně jedno etnikum.
  • Ani Romové, ani Arabové, ani Afričané nejsou národnostně definováni tmavou barvou kůže, přestože i z jejich pohledu to může být důležitou vlastností jejich sebeurčení, což zde mluvčí naznačuje slovem „čmoud“. Existuje mezi nimi celá řada rozdílů jak po fyzické geografické i kulturní stránce, dokonce se liší i stupněm tmavosti kůže. Slučovat je na tomto základě je tedy chybné.

Našli jste tento faul, kterého se veřejně dopustil ústavní činitel nebo veřejně známá osobnost? Vyplňte tento stručný formulář a pomozte nám ho uvést na Bezfaulu.net.

Hledáte jiný faul?