Mluvčí aplikuje (ne)platné obecné pravidlo příliš široce a/nebo na konkrétní případ.
Faul, který je často využíván k jednoduchým vysvětlením, neboť nevyžaduje příliš velké množství přemýšlení a často vybízí k jednoduchým řešením. V podstatě se jedná o popření existence výjimečných případů.
Tento faul je inverzí Zbrklého zobecnění.
Podobně jako u Zbrklého zobecnění se nejedná o faul, pokud je tento postup v dané situaci jediným způsobem, jak se dostat ke smysluplnému výsledku.
Logický model
Pro případy X obecně platí Y,
tudíž pokud existuje případ X,
tak vždy platí pravidlo Y.
Příklady
„Všechny automobily Alfa Romeo byly zatím velmi nekvalitní, takže nemá smysl psát recenzi na jejich nový model, protože bude stejný.“
- Automobilka má stejný potenciál se zlepšit jako jakákoli jiná firma. Je dost dobře možné, že její nový model bude kvalitní, přestože její předchozí modely kvalitní nebyly.
„Ty vole, Fero je cikán, to je jasný, že nemaká!“
- Že je nezaměstnanost mezi Romy obrovský problém, je bezpochyby pravda, ale to neznamená, že Fero nepracuje jen proto, že je Rom. Velké množství Romů práci má.
„Voliči [ODS] jsou ti, kteří podváděli s daněmi,“ (Andrej Babiš, 2018)
- ODS je pravicová strana a tudíž mají podnikatelé větší tendenci ji volit. Ti mají také velkou kapacitu systematicky krátit daně. To ale neznamená, že její voliči obecně vzato systematicky podvádí s daněmi, a už vůbec ne všichni.