Netransparentnost

Netransparentnost

Další názvy

  • Transparency fallacy
  • Neprůhlednost

Kategorizace

Informace o struktuře vlastnictví webu a/nebo o redakci nejsou známé.

Transparentnost webů, které se zaměřují na dění ve společnosti a fungují jako informační kanály, je záležitost etiky a závazku vůči čtenářům. Pokud nějaký web úmyslně takové informace zakrývá, jedná se o formální a etický prohřešek. V případě, že navíc není možné vlastníka webu nebo šéfredaktora zkontaktovat, tvoří to další praktické problémy, které nejen snižují důvěryhodnost webu, ale berou čtenářům tuto možnost.

Transparentnost by měla být do určité míry známá v oblastech:

  • Držitele registrace domény
  • Vlastníka a provozovatele
  • Struktury redakce a kontrolního mechanismu
  • Financování

Jen tak může čtenář říct, že má případnou možnost zkontaktovat redakci, zjistit základní údaje o jejím financování a mít jistotu, že informace, které konzumuje, prochází alespoň nějakým základním kontrolním mechanismem – tedy, že si na web nepíše každý kdo chce, co chce.

Jedná se o obsáhlejší formální faul, než je Anonymní autor. Jsou spolu ale úzce spjaté, jelikož se (pochopitelně) často překrývají.

 Za žádných okolností nelze tvrdit, že netransparentnost webu nějak dokazuje, že se jedná o dezinformační web, nebo že šíří dezinformace. Netransparentnost je sice formálním faulem, ale dezinformace je možné identifikovat jedině tak, že se fakticky prokážou.

Transparentnost českých a slovenských dezinformačních webů

Z padesáti předních (nejčtenějších) českých a slovenských alternativních/dezinformačních webů [vycházející ze seznamů Konspiratori.sk a Neovlivni.cz] byla možnost dohledat informace o provozovateli webu nebo držiteli domény u zhruba dvou třetin. Údaje o financování už je obtížnější dohledat, ale lze předpokládat, že zhruba polovina webů žije z příjmů z reklamy (u ostatních se často jedná o dary; některé weby mají vlastní eshopy). Nutno podotknout, že tyto informace nejsou snadno k nalezení na samotných webech, ale jsou součástí veřejných rejstříků a různých studií, které se touto problematikou zabývají a například příjmy z reklamy vypočítaly.

Příklady

Transparentnosti serveru Aeronet se v minulosti už dvakrát věnovali Reportéři ČT (2016, 2018).

Dvojice Ondřej Kundra (Respekt) a Aneta Snopová (Česká televize) uvádí, že původním pseudonymem Vedoucího kolotoče bylo dříve jméno Dylan D’Angelo, který na Aeronetu používal, když stránka fungovala jako technologicky zaměřené fórum.

„Kdo se pod tímto pseudonymem skrývá, jeho čtenáře nezajímá. My jsme se to pokusili zjistit už před dvěma lety a odhalili jsme záhadný příběh jistého Marka Pešla, který se o politiku v minulosti nikdy nezajímal, zato měl na krku statisícové dluhy. Nikdy jsme se mu nemohli podívat do tváře, na místě, kde se měl vyskytovat, už nebyl.“ (Aneta Snopová, Reportéři ČT)

Bezpečnostní informační služba označila v roce 2014 ve svých zprávách Aeronet za zdroj nebezpečné ruské propagandy. „Prvořadým úkolem propagandy režimů s mocenskými ambicemi je vrážet klín, rozdělovat a štěpit. Pomlouvat instituce a vlády, vytvářet chaos a destabilizovat,“ řekl tehdejší mluvčí BIS Jan Šubert. Ministerstvo vnitra ČR vede Aeronet na seznamu webových stránek šířících dezinformace.

Relativně nový web na české dezinformační scéně (vznikl v létě 2018) je web s názvem Zastavme zloděje. Nejdříve se soustředil výhradně na různé politické i nepolitické kauzy, které označloval za „korupční“ a držel si dojem, že se web snaží bojovat proti zlodějům. V poslední době se web prezentuje více jako aktivisticky založený provládní web a silně se vymezuje proti aktivitám iniciativy Milion chvilek pro demokracii a jakýmkoliv kritikům Miloše Zemana a Andreje Babiše. Za webem stojí člověk pod jménem Peter Cimerman, jehož profil na Facebooku je vytvořen tak, aby působil autentickým dojmem, ale jeho fotografie jsou falešné (ukradené z různých webů, fotobank apod.) Sám Cimerman pak na Facebooku sdílí články webu do různých skupin – často silně proruských (Chceme pryč z NATO, Rusko je náš největší přítel atd.). Také pod příspěvky píše nevybíravé komentáře, kritiky Zemana a Babiše často označuje za „zmrdy, kurvy“ apod. Druhým admin stránky je falešný profil Peter Mojžiš.

Samotného Cimermana ale není možné dohledat (na uvedené adrese se nenachází) a žádný autor, ani struktura vlastnictví či redakce nikde na webu není uvedena. Web také často slovo od slova kopíruje články českých médií, jako je Blesk, Novinky, Seznam Zprávy atd., ke kterým často přidá nějaké spekulativní tvrzení nebo šokující titulek, opět bez jakéhokoliv uvedení autora.

Jiná zkreslení a fauly, které k tomuto faulu mají vztah

Hledáte něco jiného?