Mluvčí uvádí, že věc je dobrá či lepší, protože je součástí abstraktních tradic.
Může mít také za cíl uměle zvednout hodnotu dané věci.
Faul spočívá v tom, že mluvčí uvádí nevyslovenou premisu, že vše zakořeněné v minulosti je dobré či pravdivé.
V rámci tohoto faulu je častým postojem k tradici to, že jsou v současné době relevantní a důvody pro jejich zavedení byly správné, promyšlené, či jinak pozitivní. Tento faktor ale bývá mluvčím často nevyřčen a nerozveden a jeho premisa faulu se opírá jen o jednoduchou formuli „tradice = dobrá věc“. Pokud by mluvčí tento vztah rozvedl a obhájil, pak by se o faul nejednalo. (Protože by bylo náležitě prokázáno, proč je daná věc dobrá/pozitivní. A její role v tradicích by přestala být relevantní.)
O faul se tedy jedná pouze v případě, že argument není mluvčím dále rozveden a pouze apeluje na tradici. Příkladem platné argumentace tradicí by mohlo být obtížné opouštění od tradic kvůli jejich rozsáhlému praktikování i v současnosti, což by mohlo způsobit určité problémy.
Jedná se o verzi Apelu na obvyklý postup, který sice nezohledňuje tradici jakožto abstraktní jev a antropologický, religionistický a sociologický pojem, ale odvolává se taktéž na zažité způsoby, které mohou být podobným způsobem předávány i z generace na generaci.
Tradice – víra, zásada nebo způsob jednání, který lidé dodržovali v určité společnosti nebo skupině po delší dobu. Podání, zvlášť ústní podání, tedy vypravování z dob dávno minulých, které přechází z generaci na generaci cestou pouze ústní, není ustáleno písmem. V širším smyslu je možno zahrnout do pojmu tradice vše, co nazýváme slovem folklór, tj. nejen národní povésti a pohádky, písně a pořekadla, ale i zvyky, pověry a slavnosti, pomysly bájeslovné, ano i výtvory řemeslné a umělecké, jaké se jeví na stavbách a pod. (Ottův slovník naučný)
Opakem Apelu na tradici je Apel na novost.
Logický model
Děláme X už po generace
Takže bychom měli pokračovat v dělání X
Naši předci řekli, že X je správně
Takže X je správně
Příklady
„Manželství je tradičně pouze sňatek mezi mužem a ženou, takže manželství gay páru je nepřípustné.“
- Nelze vyvodit závěr o špatnosti manželství homosexuálních párů pouze na základě existence tradice, která je neobsahuje. A samotná existence tradice nemůže být platným argumentem pro její pokračování ve stávající formě; naopak jde o argument kruhem, který nemá žádné logické východisko.
A: „Nemám ráda Velikonoce. Šlehání od cizích mužů mi připadá ponižující.“
B: „Ale je to tradice.“
- Mluvčí B argumentuje nevyslovenou premisou, že Velikonoce jsou dobrým svátkem, protože jsou součástí tradice.
- Nepřímo tím staví tento argument do sporu s výrokem, že se mluvčí A cítí poníženě. Nevyslovenou premisou tohoto argumentu je tedy logický vzorec, ve kterém tradice = obecně dobrá věc i za předpokladu, že prokazatelně ubližuje mluvčímu A.
Našli jste tento faul, kterého se veřejně dopustil ústavní činitel nebo veřejně známá osobnost? Vyplňte tento stručný formulář a pomozte nám ho uvést na Bezfaulu.net.