Mluvčí uvádí, že pokud je něco pravděpodobné, tak se to nevyhnutelně musí stát.
Faul spočívá v tom, že mluvčí obchází samotnou podstatu pravděpodobnosti a vytváří závěr, který prezentuje jako stoprocentně jistý. Tento závěr ale vychází z příčin, které ho nezaručují. Faul spočívá i v samotné nevyhnutelnosti událostí, jelikož koncept stoprocentní pravděpodobnosti je nereálný.
O faul by se nejednalo, pokud by mluvčí uváděl jen samotnou pravděpodobnost a neuchýlil by se k argumentaci o nevyhnutelnosti dané věci.
Například Murphyho zákony vychází právě z tohoto faulu (úmyslně za účelem humoru). Zákony schválnosti jsou předpoklad, že pokud se něco špatného může stát, tak se to stane. V anekdotách Murphyho zákonů tato domněnka tvoří absurdní a humorné situace, které mají pevný základ ve skutečném každodenním životě. Opírají se o tvrzení „Co se může pokazit, to se pokazí.“ Tedy vyjádřením pravděpodobností mezi 0 a 1 (nebo v procentech mezi 0 a 100) je cokoliv vyššího než 0 možné tímto faulem zkreslit a vyjádřit jako jisté. V případě, kdy je něco blízko k nule a tedy velice nepravděpodobné, bude tento faul znít spíše komicky – to je právě podstata anekdot Murphyho zákonů.
Apel na pravděpodobnost využívá stejné premisy – „Co se může stát, to se stane.“
Logický model
X je pravděpodobné, tudíž X se stane.
Příklady
„Co se může pokazit, to se pokazí.“
- Mluvčí vytváří závěr založen na jistotě, který ale vychází z příčin, které jisté nejsou.
- Hlavní pravidlo Murphyho zákonů.
„Ve vesmíru jsou miliardy galaxií s miliardami hvězd. Někde tam zaručeně musí být život.“
- Stejně jako u prvního příkladu mluvčí vytváří závěr, který je stoprocentní. Je ale založen na příčinách, které nevyhnutelnost nemohou zaručit.
- Tento konkrétní příklad cituje pravděpodobnost, která je stoprocentní pravděpodobnosti velice blízko, ale není možné ji jako stoprocentní obhájit. Mluvčí by tedy musel uvést skutečnou pravděpodobnost na základě známých důkazů.
- Např. tvrzení: „Ve vesmíru jsou miliardy galaxií s miliardami hvězd. Pravděpodobnost, že tam je někde život, je téměř stoprocentní – až 99,8% podle posledních propočtů NASA,“ by nebylo faulem.