Mluvčí uvádí, že korelace dvou jevů znamená, že jeden způsobuje či ovlivňuje druhý (že korelace implikuje kauzalitu).
Jen proto, že se dvě věci ději zároveň nebo blízko sebe, nelze vyvodit, že jedna je příčinou a druhá následkem. Tento závěr je tedy logicky neplatný, protože korelace automaticky neimplikuje kauzalitu. Jedná se o velice rozšířený faul.
Korelace je situace, kdy dva jevy souvisí jeden s druhým způsobem, který vypadá, že není náhodný. Korelace nabývá kladných hodnot až do hodnoty 1, pokud se změny dvou hodnot pohybují stejným směrem (čím větší A, tím větší B), záporných hodnot až do hodnoty -1 za situace, kdy se změny dvou hodnot pohybují opačným směrem (čím větší A, tím menší B). Kauzalita znamená, že jev A způsobuje či významně ovlivňuje jev B.
Ve článcích na internetu a v novinách se velmi často tohoto faulu autoři dopouštějí nepřímo, kdy píšou o „souvislosti“ či něčem podobném, co v nás vyvolává dojem kauzální (příčinné) souvislosti na základě našeho podvědomého předpokladu, že kdyby mezi jevy nebyla doložená nebo předpokládaná kauzální souvislost, tak se o nich vůbec nepíše jako o něčem, co spolu souvisí. Více a detailněji tento jev popisuje statistický faul s názvem Korelace není nutně kauzalita.
O faul by se nejednalo v momentě, kdy by mluvčí kauzalitu náležitě dokázal.
Podobný faul je Post hoc. Ten uvádí kauzalitu na základě následnosti.
Logický model
Staly se události U a V.
Tudíž U způsobilo V.
Příklady
„Ti mladí se pořád perou a poslouchají ten metal. Metal z nich dělá násilníky!“
Skutečnost, že mladí lidé se stále perou, nemá příčinnou souvislost s metalem, dokud ji mluvčí fakticky nedokáže.
Mladí mohou mít větší tendenci se rvát než starší a krom toho poslouchat metal, mezi sebou tyto skutečnosti však nesouvisí.
Našli jste tento faul, kterého se veřejně dopustil ústavní činitel nebo veřejně známá osobnost? Vyplňte tento stručný formulář a pomozte nám ho uvést na Bezfaulu.net.